Menyn
Nya produkter
  • pedal go kart utan motor gjort av XTM
    pedal go kart utan motor

    pedal go kart utan motor xtm off road go karts till salu är entry level kids go cart. utformade bästa barnen går vagn i vårt sinne, det kan hantera branta banker och hillsides till tjocka leriga spår!Du kan ställa in önskad hastighet när du kontrollerar enkelhet med stopp / gå fotspedaler och gasreglering.

  • försäljning av ATV-trailer
    grossist offroad atv utility trailer försäljning

    XTM OD-10 is an försäljning av nyttofiltermed tunga men lättviktiga, breda flotationsdäck och hög markfrigång vilket gör dem idealiska för off-road användning. Removable front & rear tail gate and easy central tipping base further enhance their cargo handling capability.

  • 150 sida vid sida utv
    150cc fabrikspris små sida vid sida utv

    xtm u150-c liten sida vid sida utv är utformad för äldre ungdomar eller vuxna. Denna utv är perfekt för alla terrängsrottning.

  • Go kart off road till salu leverantör
    Go kart off road till salu 300cc

    XTMGo kart off road till saluÄr enkel drift bensin off road buggy. dettaGå kartÄr lämplig för vuxen. Utformad bäst av vägvagn i vårt sinne, det kan ta itu med branta banker och sluttningar till tjocka leriga spår! Du kan ställa in önskad hastighet när du kontrollerar definierar enkelhet med stopp / gå fotspedaler och en gasreglering.

  • Off road go karts leverantör
    Off road go karts till salu leverantör

    Xtm off road go karts till salu är entry level kids go cart. dettaGo kart har två sittplatserÄr lämplig för barn över 8 år. Utformad bästBarnen går i kundvagnenI vårt sinne kan den ta itu med branta banker och sluttningar till tjocka leriga spår! Du kan ställa in önskad hastighet när du kontrollerar definierar enkelhet med stopp / gå fotspedaler och en gasreglering.

Blogg
Hur man ställer in en Go Kart/Dunne Buggy? -Del två
  • 2016-12-09 18:03:47
  • admin

vi kommer att uppdatera montera annars delar.


2. Församlingen


2.1 Montera de bakre chockerna (pic.18): ta ner bultarna från chockerna, Lyft bakre svingen för att släppa in toppen av chock i ram fastställande säten, användning 37-44NM vridmoment fixar chockar fäst ramen. (Obs: 1NM = 0.74 lb ft)


Pic.18


2.2 Montera bakhjulen (pic.19): Skruva slottet muttern M16x1.5 ordentligt med 98-103NM, sedan öppna saxsprinten 3 X 40 för fixering, ta ner nötterna på bakaxeln hub, lyft på ramen för att installera hjulet (var uppmärksam på rätt riktning av hjul installationen som visas i den pic. 19), skruva däcket muttrarna ordentligt med vridmoment 37-44NM, täcka de Hub omslaget.


Pic.19


2.3 Montera främre fjädring underarmen (pic.20): lyft ramen över marken, ta ner bultar och brickor på lökarna av fjäderben, tillmäter fjäderbenet fjädring underarmen, sätta på bricka och slottet muttern i ordning, skruva muttern med 55-62NM vridmoment, fixa saxsprinten 2.5X25 genom slottet muttern.

Pic.20


2.4 Montera den främsta stötdämparen (pic.21): ta ner bulten på stötdämpare, bifoga stötdämpare till främre fjädring underarmen och fixa bulten med 37-44NM vridmoment.


Pic.21


2,5 Montera framhjulet (pic.22): ta ner däcket bultarna på navet ställa in framhjulet på rätt position av nav, fixa däcket bultar med 37-44NM vridmoment, sätta på locket på navet.


Pic.22


2.6 Montera den baksida Last racket (pic.23): efter fram- och bakhjulen har monterats korrekt, tryck karten från botten styrelsen. Håll det bakre Last rack siktar installation positioner på Last rack och ramen (att undvika stöta mellan ram och Last rack, vänligen lägga på några luftbubbla på ramen för bättre skydd!), sätta R-brickorna på bultarna M8X55, skruva på den bultar 3circle. Sedan sätta på de bultar M8x20 och M8 självlåsande muttrarna till rack stöd armarna, fäster armarna med bakre Last rack och ram tillsammans, dra åt alla skruvarna.


Pic.23


2,7 Montera långt bar burar (pic.24): sätta två sidor av långa bar burar på anslutning stängerna på ram och bak Last rack infästning med bult M8x55, R-bricka och mutter M8. Dra åt bulten.


Pic.24


2,8 Montera sidan bar (pic.25): sätta ena sida bar på anslutning stav ram, ansluta side bar med ram tillsammans med bult M8x55, R-bricka och M8 mutter, göra dra inte åt skruvarna. Anslut en annan sida av sida bar med långa bar bur tillsammans med R-bricka och bult M8x55. skruv på alla bultar hårt.



Pic.25


2,9 、Assemble korset bar (pic.26): Anslut cross bar med två långa bar burar med bult M8X55 och R-bricka, göra dra inte åt skruvarna i detta steg.


Pic.26


2.10 Montera takräcke barer och huvudet ljuset (pic.27): fixa bakre korset bar med långa bar bur tillsammans med bult M8x55, R-bricka. Montera bult M8X115, washer∮8, huvudet ljus och bussning i ordning

på framsidan bar bur av takräcke genom långa bar bur, justera huvudet ljus till rät vinkel, skruva på bulten M8x115 med vridmoment 22-29NM.


Pic.27


2.11 skruv på bultarna från steg 2,6 till 2.10 med vridmoment 22 - 29NM.


2.12 Montera markisen (pic.28): sätta skum stoppning runt toppen av långa bar bur, täcka markisen på rätt position, fästa strängen.




Pic.28


2.13 Montera sidospegel (pic.27): sätta sidospegel på mount Rama, fixa sidan spegeln med M10x1.25 mutter med vridmoment 37-44NM, justera spegeln Visa vinkeln.


Pic.27


2.14 Montera huvudstödet (pic.28): Infoga församlingen barerna i huvudet resten in i mount hål i sätet.




Pic.28


2.15 Montera bränsletanken (pic.29): fixa tanken om mount bakre Last rack med M8x25 bultar med 22-29 NM vridmoment.


Pic.29


2.16 Anslut bränsle rören: Anslut bränsle röret och vakuumrör som visas i pic.30.

vakuumrör t-cock, bränsle röret, ansluta bränsle röret, vakuumrör


Pic.30


2.17 ansluta bakljuset, bakre tur lyser wirings (pic.31): Infoga 3-polig terminalen tail light i terminalen 3 hål för tråd sele, plug i trådar av bakre vänster / höger sväng ljus enligt kabelfärger. Efter att alla kablar är anslutna, bunt kablar.

Pic.31


2.18 Anslut ledningar som huvud ljus (pic.32): Anslut ena sidan av huvudet ljus tråd med den huvudsakliga tråd selen på vänster sida av ramen, ledningar huvud ljus tråd längs vänster länge bar bur till översta buren, ansluta den andra sidan av huvudet ljus tråd till huvud ljus 3-pin terminal, bunta ihop tråden.


Pic.32


2.19 Montera framskärm (pic.33): ta ner bultarna på fjäderbenet, montera fender, fixa bulten med vridmoment 11-16NM.



Pic.33

2,20 Montera den bakre fendern (pic.34): ta ner M8x45 bultarna från fender fästet, montera bakskärmen, skruva på bultarna med vridmoment 22-29NM.



Pic.34

2,21 montera den gula flaggan och flaggstången: Använd plast bult och mutter för att fixa flaggstången på den bakre lasten rack.


2.22 Installera batteriet, batteriluckan: sätta batteriet vätskan i batteriet kroppen, Stäng batteriluckan. Satte plattan dynan i mount batterilådan. Anslut batteri kablarna till batteripolerna "+ till +; -till – ", täcka dem. Sätta fast batteriet i mount batteriboxen täckt med plast skyddskåpan, släcka kablarna genom skydd täcker springan, fäst batteriet med batteri rem. (Obs: Eftersom batteriet vätskan och ledningar av batteriets poler är farliga, kan bara erfarna vuxen utföra detta noggrant med skyddsåtgärder (skyddshandske, förhindra elektrisk skruvmejsel).


innan körning Läs användarhandboken för TrailMaster gå kart 150XRX noga, du kommer att ges med viktig säkerhetsinformation och råd.


tack själv en lott för att välja vår off road buggy , hammerhead gå kart, TrailMaster Go-kart 150XRX.

nu kan du njuta ridning din lera gå kart!


för Mer road rättsliga buggy, mini buggy, terrängkörning go kart, kids buggy, mini-kart, dirt buggy, gasdrivna gå karting-bilar, buggy racing, gas gå kart, racing buggy, road rättsliga buggy, vuxen gå kart, tvåsitsiga go kart, bilsläp, små utility släpvagn , Skåptrailer, aluminium trailer, verktyget släpvagnar, galvaniserad trailer, 5 x 8 verktyg trailer, dubbla axlad släpvagn , tandem axel trailer, quad-trailer, off road trailer, atv vagnar, fyrhjuling trailer, skogen trailer, log trailer, trä släpvagn, dumpa släpvagnar, utv sport, utv off road, kinesiska utv, off road utv skotrar, funktionshinder skotrar, funktionshinder skotrar, 3 hjul elektrisk skoter, skotrar för rörelsehindrade, handikapp skotrar, elektrisk skoter för vuxna, elmotor skotrar, vuxen elektrisk skoter, två hjulet elektrisk skoter för XTM moto, vänligen besök www.xtmmoto.com!


Tidigare inlägg Nästa inlägg

Service Online

+86 13958662281